Näyttötutkinnot

Osoita ammattitaitosi työn kautta

Osoita osaamisesi työssäsi. Kehitä osaamistasi ja organisaatiosi toimintaa. Tehokkaasti ja joustavasti. Näyttötutkinnon suoritettuasi saat virallisen tutkintotodistuksen.


Mitä näyttötutkinnot ovat?

Näyttötutkinnossa alan ammattilainen osoittaa ammattitaitonsa omassa työssään. Parhaimmillaan tutkinnon suorittaminen ei eroa henkilön normaaleista työtehtävistä muuten kuin siten, että häntä arvioidaan.

Tarvittaessa tutkinnon suorittaja kehittää puuttuvia taitojaan tutkintoon valmistavassa koulutuksessa ja omassa työssään.

 

MIFin näyttötutkinnot

Meillä on seuraavien näyttötutkintojen järjestämisoikeudet:

  • Johtamisen erikoisammattitutkinto
  • Yritysjohtamisen erikoisammattitutkinto
  • Yrittäjän ammattitutkinto
  • Tuotekehitystyön erikoisammattitutkinto
  • Lähiesimiestyön ammattitutkinto
  • Kaupan esimiehen erikoisammattitutkinto
  • Myynnin ammattitutkinto
  • Yritysneuvojan erikoisammattitutkinto
  • Tekniikan erikoisammattitutkinto
  • Ulkomaankaupan erikoisammattitutkinto
  • Ulkomaankaupan ammattitutkinto
  • Talous- ja henkilöstöhallinnon erikoisammattitutkinto

Tutkintoon valmistava koulutus

Yleinen tapa suorittaa näyttötutkinto on siihen valmistavan koulutuksen yhteydessä. MIF järjestää näyttötutkintoihin valmistavia koulutusohjelmia eri paikkakunnilla läpi vuoden. Tutkinnon voi suorittaa myös ilman valmistavaa koulutusta.

Opiskelu meillä on antoisaa ja se onnistuu joustavasti työn ohessa. Mahdollisia oppimisreittejä on monia. Mitä ja miten sinä haluaisit oppia?

Tutustu näyttötutkintoihin valmistaviin koulutuksiimme >>

 

Henkilökohtaistaminen

Jokainen tutkinnon suorittaja osoittaa ammattitaitonsa omista ja organisaationsa lähtökohdista. Ammattitaito osoitetaan pääsääntöisesti omassa organisaatiossa omien työtehtävien kautta. Sovitut suorittamistavat kirjataan kunkin henkilökohtaistamissuunnitelmaan.

 

Arviointi

Arviointi tehdään työelämän ja opetusalan edustajien yhteistyönä. MIF perehdyttäää arvioijat. Arvioinnissa alan ammattilaiset arvioivat suorittajan ammattitaitoa suhteessa vaatimuksiin. Arvioinnin apuna käytetään tutkinnon suorittajan henkilökohtaiseen suunnitelmaan kirjattujen työtehtävien tekemistä.

 

Koulutuksen toteutusmuodot

MIF järjestää näyttötutkintoihin valmistavia koulutuksia sekä avoimina että yrityskohtaisesti räätälöityinä ratkaisuina.

Koulutuksen voi suorittaa esimerkiksi oppisopimuksella, jolloin opiskelu kestää yleensä noin 1,5 vuotta. Lisätietoa oppisopimuksista löydät täältä.

Myös yrityksen henkilöstökoulutuksesta voidaan rakentaa tutkintotavoitteinen koulutus. Tällöin yritys pystyy vaikuttamaan oleellisesti koulutuksen sisältöön. Kehittämisestä saadaan pitkäjänteistä ja tavoitteellista. Tuloksena on korkeatasoinen ammatillinen osaaminen ja pätevyys ja yritykselle selkeä kannattavuuden kasvu.


Sinua auttavat

Timo Huuskonen
Liiketoimintajohtaja
050 5584 661
timo.huuskonen@mif.fi

Satu Ahonen
Valmennusvastaava
050 4088 066
satu.ahonen@mif.fi

Pirkko Annala
Projektipäällikkö
041 4666 035
pirkko.annala@mif.fi

Tuija Eloranta, MIF

Tuija Eloranta
Asiakkuuspäällikkö
040 8228 252
tuija.eloranta@mif.fi

Marita Halme
Projektipäällikkö
050 4088 020
marita.halme@mif.fi

Arja Halonen-Sunnari
Projektipäällikkö
050 4088 068
arja.halonen-sunnari@mif.fi

Sari Erkkilä
Projektipäällikkö
050 4088 026
sari.erkkila@mif.fi

Sannakaisa Harju
Valmennusvastaava
044 0703 070
sannakaisa.harju@mif.fi

Olli Jämsén
Projektipäällikkö
050 4088 073
olli.jamsen@mif.fi

Katriina Karjalainen
Projektipäällikkö
044 2700 610
katriina.karjalainen@mif.fi

Mari Kuukkanen
Valmennusvastaava
050 4088 080
mari.kuukkanen@mif.fi

Rauno Logrén
Kehittämispäällikkö
040 0700 565
rauno.logren@mif.fi

Outi Puro
Projektipäällikkö
040 5217 391
outi.puro@mif.fi

Johanna Pursiainen
Kehittämispäällikkö
050 4088 095
johanna.pursiainen@mif.fi

Ritva Ranta
Kehittämispäällikkö
050 4088 032
ritva.ranta@mif.fi

Kauko Rissanen
Projektipäällikkö
041 4666 033
kauko.rissanen@mif.fi

Päivikki Romero-Gotor
Valmennusvastaava
041 4666 059
paivikki.romero@mif.fi

 Sirpa Tulimaa
Projektipäällikkö
050 4088 039
sirpa.tulimaa@mif.fi

Virpi Törnqvist
Valmennusvastaava
050 3636 806
virpi.tornqvist@mif.fi

Harri Usmi
Kehitysjohtaja
050 5325 387
harri.usmi@mif.fi

MENU

Verkkopalvelussamme käytetään evästeitä mm. tilastointiin ja käyttökokemuksen parantamiseen. Käyttämällä verkkopalveluamme hyväksyt evästeiden käytön. Lisätietoja

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close