Johtamiskoulutus

Luonnonvoimaa johtamiseen – kestävä ja hyvinvoiva tulevaisuus

Koe ainutlaatuinen johtamiskoulutus luonnossa! Yhdistä strategiatyö ja hyvinvointi Nuuksion kansallispuistossa.

Lue lisääOhjelma

Strategiaa ja hyvinvointia luonnon inspiroivassa ympäristössä

Olisiko organisaatiosi tai tiimisi valmis heittäytymään ja kokeilemaan, miten luontoympäristön inspiroiva vaikutus edistää osallistujaryhmän hyvinvointia ja vaikuttaa yhteisölliseen oppimiseen ja osaamisen kehittämiseen? 

Tämä koulutus yhdistää konkreettisen liiketoiminnan kehittämis- ja strategiatyön sekä luontoympäristössä tapahtuvan hyvinvoinnin tukemisen täysin uudella ja ainutlaatuisella tavalla.

Kohderyhmä

Koulutus on kohdennettu mm. organisaatioiden johtoryhmille, liiketoimintayksiköiden ja tietohallinnon tai IT:n johtoryhmille ja/tai erilaisten transformaatioiden hankejohdolle. Koulutuksen sisältö voidaan myös räätälöidä asiakastarpeiden mukaan tukemaan luontoympäristössä tapahtuvaa oppimista erilaisten kohderyhmien tarpeiden pohjalta. 

Koulutuksen tavoite

Koulutuksen tavoitteena on hyödyntää luontoympäristön inspiroivaa vaikutusta kohderyhmän oman johtamisen kehittämiseen, jakaa tietoa vihreän siirtymän ja kestävyysajattelun tavoitteista ja mahdollistaa tiedon integrointi liiketoimintastrategian kehittämistyöhön.

Koulutus järjestetään luontoympäristössä. Päivän aikana osallistujille muodostuu ymmärrys vihreän siirtymän ja kestävyysajattelun tavoitteista sekä luontoympäristön ja hyvinvoinnin vahvasta yhteydestä. Uutta tietoa integroidaan organisaation liiketoimintastrategiaan ja tuotetaan siihen konkreettinen toimintasuunnitelmaluonnos. Vaihtoehtoisesti luodaan jokaiselle osallistujalle/koko tiimille oma Luonto – hyvinvointisuunnitelma.

Johtajuus rakentuu itsetuntemuksen ympärille. Tämän vuoksi koulutuksen aikana tutustutaan myös omaan luontosuhteeseen. Lisäksi koulutus kehittää yhdessä tekemisen taitoja ja tiimityötä. 

Koulutuspäivän rakenne

Tavoite: Orientoidutaan päivään ja pysähdytään tunnustelemaan omaa luontosuhdetta 

Harjoitus – Minä ja luonto

  • Kevyt hengitys- ja mindfulness-harjoitus luonnossa/puunhalaus, tarkoituksena laskeutua päivän teemaan ja lisätä keskittymistä ja läsnäoloa.
  • Jokainen kirjaa ajatukset ylös siitä, minkälainen suhde itsellä on luontoon tällä hetkellä ja pohtii yhden konkreettisen tavoitteen, mitä haluaisi omassa luontosuhteessa kehittää (kirjoitetaan tavoite annettuun tauluun). Tavoitteita hyödynnetään iltapäivällä. 

Tavoite: Vihreän siirtymän tavoitteisiin tutustuminen sekä teeman integrointi liiketoimintastrategian kehittämiseen:

  • Luoda ymmärrys ilmastonmuutoksen ja vihreän siirtymän tavoitteista
  • Integroida yrityksen visio ja strategiset tavoitteet ja vihreän siirtymän tavoitteet

Valitaan suunnitelma organisaation tarpeiden mukaisesti ja valitaan jompi kumpi vaihtoehto: 

  1. Oman organisaation liiketoiminnan kehittäminen ja kyvykkyystarpeiden tunnistaminen vihreän siirtymän kontekstissa 
  2. Luonnon hyvinvointivaikutuksiin tutustuminen & oman/tiimin Luonto-hyvinvointisuunnitelman työstäminen

Tavoite: Aamupäivällä opittuja tietoja vihreän siirtymän ja kestävyysajattelun sisällöistä integroidaan organisaation liiketoimintastrategiaan valitun teeman mukaisesti. Syvennytään valittuun teemaan ja vaihtoehtoisesti:

Sisältö (riippuen valitusta teemasta):

  1. Tuotetaan konkreettinen toimintasuunnitelmaluonnos, miten oman organisaation liiketoimintaa lähdetään kehittämään vihreän siirtymän kontekstissa kevyen,  luontoon mukaan otettavan, “SWOT”-analyysi työkalun avulla + tunnistetaan kyvykkyystarpeet osana analyysia
  2. Luodaan jokaiselle osallistujalle/koko tiimille/organisaatiolle oma Luonto – hyvinvointisuunnitelma.

Nautitaan nokipannukahvit nuotiolla ja harjoitellaan luonnossa toimimisen perustaitoja tai vaihtoehtoisesti nautitaan kahvit rauhassa luontoympäristöstä nauttien.

Henkilökohtaisten tavoitteiden reflektointi ja muokkaaminen päivän oivallusten pohjalta.

Harjoitus:

  • Muistellaan aamun henkilökohtaisia tavoitteita ja pohditaan, onko tarve muuttaa tavoitteita päivän päätteeksi  
  • Keskustellaan, mitä on opittu ja mitä konkreettista voisi ottaa mukaan päivästä omaan työhön/työarkeen

Kiitetään luontoa ja kunnioitetaan päivän aikana opittuja asioita.

Käytännön järjestelyt

  • Koulutuspaikka: Nuuksion kansallispuisto
  • Osallistujamäärä: Min. 6 / Max. 12 henkilöä
  • Sisältää: Aamiaisen, lounaan, nokipannukahvit ja tarvittavat materiaalit
  • Varustus: Säänmukainen pukeutuminen ja juomapullo

Kouluttaja

Miia Hämäläinen

KM, AmO, Ratkaisukeskeinen lyhytterapeutti, Kohtaamistaiteen ohjaaja

Miia on työelämän moniosaaja, joka on yli 20-vuotisen työuransa aikana tehnyt töitä mm. strategiatyön, liiketoiminnan ja asiakkuuksien kehittämisen, hanke-, projekti- ja osaamisen johtamisen sekä koulutus- ja valmennustoiminnan tehtävissä.

Haluatko lisätietoja tai räätälöidyn tarjouksen organisaatiollesi?

Ota yhteyttä – suunnitellaan teille sopiva kokonaisuus, jossa yhdistyvät strateginen ajattelu, tiimityön vahvistaminen ja hyvinvointi luonnon inspiroivassa ympäristössä. Pyydä tarjous ja löydetään yhdessä paras ratkaisu teille!


Ota yhteyttä

Säästä koulutuksista – tutustu MIFin etuohjelmiin

Kun tiiminne oppii yhdessä, uuden osaamisen hyödyntäminen on sujuvampaa. MIFin ryhmäalennuksella ja koulutuskortilla saat koulutukset edullisemmin.

Seuraa meitä sosiaalisessa mediassa